FAQ

Ako vybrať správny istič?

Ako vybrať správny istič do rozvádzača?
Odpoveď
Istič je pomerne zložitý elektrický prístroj ktorý sa skladá z niekoľkých desiatok súčiastok. Ističe sú bežne definované počtom pólov, menovitým prúdom v ampéroch (A), charakteristikou B, C alebo D a vypínacou schopnosťou v tisíckach ampérov (kA). Výber ističa musí byť optimalizovaný na poskytovanie dokonalej ochrany osôb a majetku a súčasne dodržania kontinuity prevádzky. Tradičnými svetovými výrobcami modulárnych ističov sú firmy Eaton, Legrand, Schneider Electric alebo Hager.

Najčastejšie používané ističe sú s menovitým prúdom 10A a 16A. Pri zásuvkách, ktorých je v domácnostiach a komerčných priestoroch najviac, sa totiž spravidla používa kábel s prierezom vodičov 2,5mm2 a 16A istič. Pri svietidlách sú to zase káble s vodičmi prierezu 1,5mm2 a 10A ističe. Samostatné spotrebiče s vyšším výkonom ako práčky, umývačky riadu alebo varné dosky budú často vyžadovať samostatný elektrický obvod a vlastný istič. Jednoduché pravidlá však nemusia platiť vždy a pre zachovanie bezpečnosti osôb a majetku je dôležité, aby elektroinštaláciu vykonávala kvalifikovaná osoba, po správnosti na základe podkladov projektanta elektro.
 

Na čo slúži istič

Preťaženie, skrat alebo porucha izolácie sú najčastejšími poruchami v elektroinštalácii, ktoré môžu viesť k požiaru. Istič samočinne vypína elektrický obvod pri preťažení alebo pri skrate. Ističe tiež zabezpečujú ochranu osôb pred úrazom elektrickým prúdom pri priamom dotyku so živou časťou vypnutím elektrického obvodu. Ističe zabezpečujú samočinné odpojenie od zdroja ak sa objaví nebezpečné dotykové napätie (50V pri striedavých sieťach) na neživých častiach s uplatnením Kirchoffovho zákona o súčte prúdov v uzloch.

Istič má tepelnú a skratovú spúšť. Tepelná spúšť súvisí s vypínaním malých nadprúdov 1,13 - 1,45 násobku menovitého prúdu ističa za relatívne dlhý čas. Nadprúd 1,13 násobku istič vypne za čas dlhší ako jedna hodina. Nadprúd 1,45 násobku menovitého prúdu ističa prístroj vypne za čas kratší ako jedna hodina. Skratová spúšť alebo tiež magnetická spúšť súvisí s vypínaním skratov. Skrat predstavuje veľký nadprúd 3 až 10 násobku menovitého prúdu ističa, ktorý musí istič vypnúť vo veľmi krátkom čase okolo 0,1 sekundy.
 

Výber ističa

Voľba ističa závisí od niekoľkých kritérií:
  • Vypínacia schopnosť ističa je maximálny skratový prúd (Isc), ktorý je istič schopný vypnúť. Hodnota vypínacej schopnosti ističa musí byť rovná alebo vyššia ako hodnota predpokladaného skratového prúdu. Predpokladaný skratový prúd závisí od dĺžky a prierezu káblov a výkonu zdroja. Parameter vypínacej schopnosti ističa určuje projektant. V bežných domových inštaláciach hodnota skratového prúdu prakticky nedosiahne hodnotu 6kA (6 000 A). Vypínacia schopnosť ističa je uvedená na samotnom ističi v ampéroch, najčastejšie 6 000 A alebo 10 000 A. 
     
  • Menovitý prúd (In) ističa sa volí predovšetkým na ochranu kábla a je teda závislí od jeho prierezu, udávaného v mm2. Vo všeobecnosti musí byť menovitý prúd ističa vyšší ako menovitý prúd obvodov. Menovitý prúd nadradeného ističa musí byť zároveň vždy nižší alebo rovný súčtu menovitých prúdov podradených ističov.
     
  • Predpokladaný pracovný prúd v obvode. Ak obvodom prechádza nízky pracovný prúd vzhľadom na prúdové zaťaženie kábla, pri výbere ističa rešpektujeme istenie, ktoré odporúča výrobca zariadenia.
     
  • Charakteristika ističa súvisí s nastavením skratovej spúšte ističa, podľa toho, aký zapínací prúd je istič schopný vydržať bez nechceného vypnutia. Výber charakteristiky robí ochranu viac alebo menej citlivou na zapínací prúd pri pripájaní. Aký veľký bude zapínací prúd závisí od toho, aké spotrebiče sú spínané. Spotrebiče s ohmickou záťažou stačí istiť ističom charakteristiky B (ochrana elektrického vedenia, zásuvkové a svetelné obvody v domácnosti). Pri používaní indukčných záťaží, akými sú napríklad elektromotory, transformátory, spínané zdroje v počítačoch alebo predradníky vo svetlách, elektrické náradie a iné, kde sú spínané prúdy 5 až 10 násobku menovitého prúdu ističa, použijeme istič charakteristiky C. Pre veľké indukčné alebo kapacitné záťaže, kde môžu vzniknúť zapínacie prúdy 10 až 15 násobku menovitéto prúdu ističa použite istič charakteristiky D. Pre predínenie neželaným vypnutiam obvodov ističom sa vo všeobecnosti odporúča zvoliť menej citlivú charakteristiku ističa, napríklad z B na C.
 
Výber ističa teda závisí od dĺžky a prierezu kábla, teploty okolia, pripojenej záťaže, vypínacej schopnosti, menovitého napätia a uvažovaného pracovného prúdu v obvode.
 


Upozornenie: Montáž, opravu či rekonštrukciu elektroinštalácie môže vykonávať iba kvalifikovaný elektrikár, ktorý spĺňa podmienky podľa § 21 - 24 vyhl. MPSVaR č. 508/2009 Z.z. Neodborný zásah do elektroinštalácie môže mať za následok ohrozenie majetku či zdravia osôb. Za takýto zásah môžete niesť ekonomické i trestnoprávne dôsledky.

Pripojte sa k nám. Len užitočné informácie na váš e-mail